مشاهده عکس بزرگتر

سامانه اولترافیلتراسیون U.F ساخت شرکت ISAS

جدید

6 ریال

سامانه اولترافیلتراسیون U.F ساخت شرکت ISAS

 پیش تصفیه برای دستگاه های اسمز معکوس

 تصفیه پساب‌های صنعتی

استفاده در صنایع بیوتکنولوژی، دارویی، مواد غذایی و نوشیدنی

 تنظیم میزان پروتئین در صنایع لبنی

  • مشتریان وفادار با خرید هر محصول ، بن تخفیف هدیه می گیرید و در خرید های بعدی تخفیف شگفت انگیز دریافت میکنید
  • سوالی دارید ؟ در مورد این محصول سوالی دارید ؟ با پشتیبانی فروشگاه ما تماس بگیرید ، در خدمتتان هستیم
  • راهنمای خرید آنلاین راهنمای کامل خرید از سایت را مطالعه نمایید و خریدی آسوده و امن را تجربه نمایید
  • نماد تجارت الکترونیک

    با خاطر آسوده خرید کنید

اولترافیلتراسیون (UltraFiltration) چیست؟

اولترافیلتراسیون یک فرآیند جداسازی غشایی است که تحت فشار، برخی مواد را از سیال خوراک ورودی به آن جدا می کند. جامدات معلق شامل ذرات، کلوئیدها، کیست­ها، باکتری­ها و ویروس­ها توسط فرآیند اولترافیلتراسیون که یک فرآیند فیزیکی است، جدا می­شوند در حالی که یونها و مولکولهای کوچک جدا نخواهند شد. غشاهای اولترافیلتراسیون جامدات معلق را بر مبنای اندازه حفره های غشا، از جریان خوراک حذف میکنند. اندازه حفره های غشا اولترافیلتراسیون با توجه به جنس غشا، فرایند تولید و هدف گذاری کاربری غشا متفاوت می­باشد. معمولا اندازه تخلخلها و وزن مولکولی دفع شده (MWCO) برای مشخصه یابی غشا اولترافیلتراسیون استفاده میشود. اندازه تخلخل های غشا معمولا به قطر اسمی کانالهای باز در غشا اطلاق میگردد. کمترین وزن مولکولی دفع شده به میزان جرم مولکولی یا وزن ماده حل شده که بیشتر از 90درصد آن توسط غشا دفع شود اطلاق میگردد.

 واحد اندازه گیری، MWCO دالتون است. اندازه حفرات غشاهای اولترافیلتراسیون 200-30 نانومتر می­ باشد. فشار عملیاتی سیستم های اولترافیلتراسیون در محدوده 2-0.1 بار می باشد. در حالت کلی غشاهای اولترافیلتراسیون به شکلهای مختلفی تولید می شوند. این انواع عبارتند از صفحه ای، لوله ای، الیاف توخالی و مارپیچی. از بین موارد نامبرده غشاهای اولترافیلتراسیون به شکل الیاف تو خالی، پایین ترین هزینه تولید را داشته و بیشترین سطح غشایی را فراهم می کنند. در شکل زیر عبور پذیری مواد مختلف از غشاهای مختلف نشان داده شده است.

عبورپذیری مواد مختلف از غشاها

سامانه های UF اتوماتیک هستند و نیروی کار کمی نیاز دارند. ولی این سیستمها نیاز به شستشوی مرتب دارند. غشا های UF با توجه به کیفیت آب خوراک و شرایط کارکرد، دارای عمر عملکرد 3 تا 5سال یا طولانی تر می باشند.

ماژول اولترافیلتراسیون UF

ماژول اولترافیلتراسیون U.F

کاربرد های اولترافیلتراسیون

بازیابی اسید/چربی

تصفیه فاضلاب جوهر های چاپ

 تصفیه پساب‌های صنعتی

تصفیه فاضلاب حاصل از شستشوی بطری در صنایع تخمیر

 پیش تصفیه برای دستگاه های اسمز معکوس

 تنظیم میزان پروتئین در صنایع لبنی

استفاده در صنایع نساجی، کاغذسازی و چرم سازی

• استفاده در صنایع بیوتکنولوژی، دارویی، مواد غذایی و نوشیدنی

مزایای اولترافیلتراسیون

با توجه به داشتن اندازه حفرات 0.03 تا 0.2 میکرون، غشاهای اولترافیلتراسیون میتوانند تمامی عوامل بیماری زا را در یک مرحله فیلتراسیون حذف نمایند.

 در فرآیندهای متداول ضدعفونی کردن آب مانند کلرزنی، ازن زنی، استفاده از لامپ ماورا بنفش و .... بقایای عامل بیماری زای کشته شده و یا غیر فعال شده در آب باقی میماند اما در فرآیند اولترافیلتراسیون، عوامل بیماری زا به طور کامل از آب خارج میشوند.

 میزان بازیابی آب (نسبت محصول به خوراک) در غشا های اولترافیلتراسیون بسیار بالاتر- حدود 90%- از غشاهای اسمز معکوس- حدود 35% - میباشد. این بدین معنی است که اگر به عنوان نمونه 100 لیتر آب با غشای اولترافیلتراسیون تصفیه شود 90 لیتر محصول حاصل خواهد شد و تنها حدود 10 لیتر آب دورریز خواهد شد. در حالت مشابه برای غشای اسمز معکوس میزان محصول حدود 40 لیتر و میزان دورریز حدود 60 لیتر خواهد بود.

 با توجه به اندازه حفرات بزرگ تر از فرآیند های اسمز معکوس و نانوفیلتراسیون، فرآیند اولترافیلتراسیون در کنار حذف کامل عوامل بیماری زا، ترکیب املاح آب را تغییر نمیدهد. در سیستمهای متداول تصفیه آب خانگی که از فرآیند اسمز معکوس استفاده میشود، تمامییونهای موجود در آب حذف میشود و لذا برای تأمین کمبود املاح آب از یک جریان کنارگذر آب ورودی استفاده میشود. با این کار اگر عوامل بیماری زا در آب ورودی موجود باشد، به محصول منتقل میشود.

 همانگونه که در بالا ذکر شد فشار کارکرد برای فرآیند اولترافیلتراسیون bar 2-0.1 میباشد. این در حالی است که فشار کارکرد دستگاه های اسمز معکوس در حدودbar  10-8 میباشد. لذا با به کار بردن فرآیند اولترافیلتراسون مصرف انرژی و لذا هزینه های عملیاتی فرآیند تصفیه شدیدا کاهش مییابد. این مورد باعث میشود که فرآیند غشایی اولترافیلتراسیون به سهولت با فشار آب شهر نیز فعالیت نماید.

 قیمت ماژول های غشایی اولترافیلتراسیون نسبت به ممبران های نانوفیلتراسیون و اسمز معکوس بسیار پایینتر میباشد. و نیز با توجه به مورد قبل فشار کارکرد نیز پایین تر میباشد لذا پمپ و ادوات برقی مورد نیاز نیز ارزان قیمت تر خواهند بود لذا در صورت به کارگیری فرآیند اولترافیلتراسیون، هزینه سرمایه گذاری اولیه نیز بسیار پایین تر خواهد بود.

از آنجا که در صورت استفاده از غشاهای اولترافیلتراسیون، ذرات بزرگتر از 10 نانومتر حذف میشوند و نیز قیمت پایین تر غشاهای مصرفی، امکان استفاده از اولترافیلتراسیون به عنوان پیش تصفیه غشاهای گران قیمت اسمز معکوس را فراهم مینماید.

جمع بندی

از مجموع موارد ذکر شده در بالا میتوان نتیجه گرفت که در مواردی که هدف حذف املاح موجود در آب نبوده و تصفیه آب صرفا به منظور حذف ذرات معلق و عوامل بیماری زا انجام شود، فرآیند اولترا فیلتراسیون یکی از بهترین گزینه‎ ها خواهد بود. یکی از نمونههای این کاربرد تولید آب شرب بهداشتی از آبهای سطحی همچون چشمه، رودخانه، آب باران و ... میباشد. این گونه آبها در صورتی که عاری از عوامل بیماری زا و ذرات معلق باشند، کاملا برای شرب مناسب میباشند.

طراحی و ساخت سامانه های اولترافیلتراسیون U.F

طراحی یک سامانه اولترافیلتراسیون نیازمند دانش و تجربه ی کافی می باشد در غیر این صورت اگر دستگاه با عدم رعایت اصول مهندسی ساخته شود پس از بهره برداری با مشکلات فـراوانی نظیر گرفتگی زود هنگام ماژول ها، کاهش دبی آب تولیدی، کاهش کیفیت آب تولید شده و... مواجه می گردد. مقدار آب تصفیه شده مورد نیاز، میزان آب اولیه در دسترس، آنالیز آب ورودی و نیز کیفیت مورد نظر آب محصول داده های لازم جهت طراحی وساخت می باشند.

تصفیه آب در سامانه اولترافیلتراسیون ساخت شرکت ISAS

• طراحی اختصاصی

سامانه اولترافیلتراسیون ISAS با توجه به نیاز از تعداد و چیدمان متنوعی از ماژول های اولترافیلتراسیون UF بهره می گیرد. طراحی این سیستم بر اساس آنالیز کیفیت منبع آب و دیگر پارامتر های موثر انجام می شود.

• استفاده از بهترین پمپ ها

در ساخت و طراحی سامانه های اولترافیلتراسیون ISAS با توجه به میزان آلودگی آب و دبی مورد نظر، فشار منبع آب موجود و فشار عملیاتی لازم در صورت نیاز از بهترین پمپ ها استفاده میشود به‌گونه‌ ای که علاوه بر کاهش قیمت تمام شده محصول و مصرف بهینه انرژی، آب تولیدی کیفیت مورد نظر را نیز دارا باشد تا علاوه بر ارائه بهترین عملکرد در حذف آلودگی‌های آب، طول عمر فیلترها نیز بیشتر شده و هزینه‌ های جانبی نگهداری از سیستم، کاهش یابد.

• استفاده از ماژول های اولترافیلتراسیون ISAS

در طراحی و ساخت سامانه های اولترافیلتراسیون ISAS، از ماژول های ساخت خود شرکت استفاده می شود که کاملا با دانش بومی طراحی و تولید شده اند و در صورت بروز هرگونه مشکل دارای پشتیبانی و گارانتی می باشند.
ماژول های اولترافیلتراسیون ISAS در شهرک علمی-تحقیقاتی اصفهان واقع در دانشگاه صنعتی اصفهان ساخته می شوند و توسط متخصصان زبده فناوری‌های جداسازی طراحی شده و با پیشرفته‌ترین دستگاه‌های ساخت غشاهای صفحه‌ای، تولید می‌شوند.

• سیستم هدایت و کنترل جریان برق

استفاده از تجهیزات مناسب برق‌رسانی و کنترل جریان برق در سیستم‌های آب‌ شیرین‌ کن می‌ توانند موجب کاهش چشمگیر مصرف برق، افزایش ایمنی و نیز افزایش طول عمر دستگاه شود؛ بنابراین برای پکیج آب‌ شیرین‌ کن اسمز معکوس ISAS، مدارهای الکتریکی و تجهیزات برق‌ رسانی به‌صورت اختصاصی طراحی می‌شوند.

• کنترل فرآیند

سامانه اولترافیلتراسیون ISAS می‌تواند دارای تجهیزات مختلفی برای کنترل فرآیند تصفیه آب باشد. کنترل فرآیند اولترافیلتراسیون U.F توسط انواع ابزارهای کنترل، دبی سنج‌ها (فلومتر) و ... صورت می‌گیرد.

• شاسی و بدنه مقاوم

با توجه به وزن بالای تجهیزات دستگاه، برای سامانه های اولترافیلتراسیون ISAS بدنه‌ای بسیار مستحکم طراحی می‌شود. این شاسی می‌تواند در صورت نیاز از جنس استیل ضدزنگ باشد.

ویژگی های سامانه اولترافیلتراسیون ISAS

مشخصات فنی سامانه اولترافیلتراسیون ISAS

محصولات مرتبط