رزین کاتیونی سختیگیر صنعتی آب پرولایت Purolite C100 مشاهده عکس بزرگتر

رزین کاتیونی C100 پرولایت Purolite

purolite-c100

جدید

6 ریال

رزین کاتیونی پرولایت

 • مشتریان وفادار با خرید هر محصول ، بن تخفیف هدیه می گیرید و در خرید های بعدی تخفیف شگفت انگیز دریافت میکنید
 • سوالی دارید ؟ در مورد این محصول سوالی دارید ؟ با پشتیبانی فروشگاه ما تماس بگیرید ، در خدمتتان هستیم
 • راهنمای خرید آنلاین راهنمای کامل خرید از سایت را مطالعه نمایید و خریدی آسوده و امن را تجربه نمایید
 • نماد تجارت الکترونیک

  با خاطر آسوده خرید کنید

رزین کاتیونی C۱۰۰

رزین کاتیونی C۱۰۰که با نام های دیگری نظیر رزین سختی گیر، رزین کاتیونی سختی گیر، رزین کاتیونی پرولایت، رزین سختی گیر پرولایت و ... در بازار شناخته می شود؛ جزو پرفروش ترین و پرکاربردترین رزین های سختی گیر صنعتی در ایران است. رزین C۱۰۰محصول شرکت پرولایت (Purolite) انگلستان می باشد که باکیفیت ترین و مرغوب ترین رزین ها را تولید می کند. رزین کاتیونی C۱۰۰دارای گواهینامه انجمن کیفیت آب (WQA)، گواهینامه IFANCA Halal است و مطابق با استاندارد NSF/ANSI-۶۱نیز می باشد. رزین C۱۰۰یک رزین تبادل یونی است که از ژل پلی استایرن سولفونات تشکیل شده است. این رزین دارای درجه صنعتی متوسط بوده و جزو رزین های کاتیونی قوی محسوب می شود و بیشتر به صورت فرم Na موجود است.

رزین کاتیونی پرولایت PUROLITE مدل C۱۰۰ 

مکانیزم حذف سختی آب توسط رزین C۱۰۰

دانه های رزین C۱۰۰هنگامی که در معرض آبی که دارای یون های کلسیم (۲+Ca) و منیزیم (۲+Mg) است قرار می گیرند، عمل تعویض یون را انجام می دهند. بدین ترتیب که یون های سدیم موجود در سطح رزین C۱۰۰وارد آب می شوند و به جای آنها یون های کلسیم و منیزیم بر سطح رزین قرار می گیرند، بدین ترتیب سختی آب از بین می رود ( می دانیم که سختی آب به علت حضور یون های کلسیم و منیزیم است ). رزین کاتیونی C۱۰۰به دلیل این که در سطح دانه های خود سدیم دارد و یون سدیم را به آب وارد می کند، به رزین  کاتیونی سدیمی نیز معروف است. لازم به ذکر است که رزین C۱۰۰علاوه بر یون های کلسیم و منیزیم به طور محدودی توانایی حذف یون های آهن محلول، منگنز و همچنین مواد معلق ( به دلیل عملکرد فیلتر بستر ) را نیز دارد.

 

شکل ظاهری رزین کاتیونی  C۱۰۰

رزین کاتیونی C۱۰۰دانه هایی کروی شکل می باشند که ابعاد آن ها عموما در حدود ۳۰۰ تا ۱۲۰۰ میکرون است و حداکثر ۱% آنها قطری کمتر از ۳۰۰ میکرون دارد. همچنین این دانه ها ظاهری شفاف دارند.

 

مشخصات فیزیکی و شیمیایی رزین پرولایت C۱۰۰

تمامی مشخصات فیزیکی و شیمیایی رزین پرولایت C۱۰۰در بخش مشخصات فنی ارائه شده است.

 

محاسن رزین سختی گیر C۱۰۰

از مزایای رزین کاتیونی C۱۰۰می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ظرفیت عملکردی بالا در نرم کردن آب
 • دارای سینتیک واکنش خوب جهت مبادله یون های سدیم با کلسیم و منیزیم
 • پایداری فیزیکی و شیمیایی عالی

 

کاربردهای اصلی رزین کاتیونی C۱۰۰

 • نرم کردن و سختی گیری آب در مقیاس صنعتی
 • معدنی سازی صنعتی هنگام بازیابی با اسیدها

 

عوامل موثر بر کارایی رزین پرولایت C۱۰۰

کارایی و عملکرد رزین پرولایت C۱۰۰عمدتا با سختی موجود در آب خروجی از رزین سنجیده می شود. کارایی رزین C۱۰۰به موارد زیر بستگی دارد:

 • مقدار و غلظت ماده احیا کننده که قبل از شروع سختی گیری برای احیای رزین استفاده شده
 • سختی کل و مقدار سدیم موجود در آب ورودی جهت تصفیه
 • نرخ جریان آب ورودی به بستر

 

پایداری شیمیایی و حرارتی رزین پرولایت C۱۰۰

رزین کاتیونی C۱۰۰در اسیدهای رقیق یا نسبتا قوی، محلول های قلیایی و اکثر حلال های رایج حل نمی شود. با این حال قرار گرفتن رزین به مدت طولانی در معرض مقادیر قابل توجه کلر آزاد، یون های هیپوکلریت و یا سایر اکسیدکننده های قوی باعث شکستن پیوندهای اتصال متقابل می شود که این خود افزایش رطوبت داخل رزین و کاهش مقاومت مکانیکی آن را در پی دارد. رزین C۱۰۰مدل سدیمی تا دمای ۱۵۰ درجه سانتی گراد پایداری حرارتی خود را حفظ می کند.

 

مشخصات هیدرولیکی رزین کاتیونی C۱۰۰

در رابطه با مشخصات هیدرولیکی رزین کاتیونی C۱۰۰می توان به افت فشار و شستشوی معکوس اشاره کرد.

 

افت فشار

افت فشار در بستر رزین تبادل یونی C۱۰۰به توزیع اندازه ذرات، عمق بستر، حجم خالی مواد تبادل کننده، دبی جریان و گرانروی (ویسکوزیته) محلول ورودی بستگی دارد. هر عاملی که تاثیر منفی بر پارامترهای ذکرشده داشته باشد باعث افزایش افت فشار در بستر رزین می شود. با توجه به کیفیت آب ورودی، طراحی و کاربرد رزین سختی گیر، جریان می تواند از ۱۰ تا ۴۰ مترمکعب بر ساعت بر متر مکعب رزین متغیر باشد. برای محاسبه افت فشار آب در عبور از بستر رزین  C۱۰۰برای دبی های مختلف جریان می توان از نمودار زیر استفاده کرد.

 

شستشوی معکوس (Back Wash)

در طول شستشوی معکوس رو به بالا، بستر رزین باید در مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در حدود ۵۰ تا ۷۰ درصد حجم خود منبسط شود. این کار باعث آزاد شدن ذرات معلق، تمیز شدن سطح بستر از حباب ها و حفرات، طبقه بندی دوباره دانه های رزین و کاهش مقاومت در برابر جریان ورودی می شود. برای طبقه بندی مناسب بستر رزین در اولین سرویس، شستشوی معکوس رزین به مدت ۳۰ دقیقه عموما کفایت می کند. نکته مهم و قابل توجه این است که انبساط بستر رزین با افزایش دبی جریان و کاهش دمای جریان ورودی، افزایش می یابد. با استفاده از نمودار زیر می توان میزان انبساط بستر را با توجه به دبی و دمای آب محاسبه کرد. باید همواره توجه داشت که انبساط بیش از حد بستر، باعث خروج دانه های رزین از قسمت بالایی فیلتر نشود.

 

احیای رزین کاتیونی C۱۰۰

پس از گذشت مدتی بستر رزین از یون های کلسیم و منیزیم اشباع می شود و کارایی خود را از دست می دهد. در نتیجه باید رزین را احیا کرد تا بتواند دوباره مورد استفاده قرار گیرد. احیا در واقع به منظور برگرداندن یون های سدیم به ساختار رزین می باشد. برای احیای رزین پرولایت C۱۰۰لازم است از محلول ۸ تا ۲۰% سدیم کلرید (آب نمک) با نرخ ۲ تا ۷ مترمکعب بر ساعت بر مترمکعب رزین به مدت ۱۵ الی ۶۰ دقیقه استفاده شود. احیای به موقع و درست رزین پرولایت  C۱۰۰باعث افزایش طول عمر و بهبود کارایی و عملکرد آنها می شود.

 

عمر مفید رزین پرولایت C۱۰۰

رزین پرولایت در صورت احیای مناسب قابلیت استفاده چندین ساله را دارد. در تمامی سیستم های سختی گیر با رزین لازم است که رزین به صورت دوره ای شسته شده و یا back wash صورت گیرد بسته به نوع رزین استفاده شده، رزین باید هر ۱۰ سال تعویض گردد اما اگر این رزین از کیفیت خوبی برخوردار باشد و از آب شهر در تغذیه آن استفاده شود این مدت افزایش می یابد.

حداکثر دمای کاری ۱۲۰ درجه سانتیگراد
محدوده PH قابل قبول عملیات پیوسته ۰ تا ۱۴
محدوده PH زمان شستشو 30 دقیقه ۶ تا ۱۰ سیکل +Na
نوع رزین رزین کاتیونی قوی
مدلC۱۰۰
ساختار پلیمر ژل پلی استایرن دارای اتصال متقابل با دی وینیل بنزن
شکل ظاهری دانه های کروی
گروه های عملکردی سولفونیک اسید (-R-SO۳)
فرم یونی فرم +Na
حداقل ظرفیت کل سدیم (۲eq/L (۴۳.۷ Kg/ft۳) (Na+ form
حفظ رطوبت ۴۴-۴۸%
محدوده اندازه ذرات ۳۰۰ تا ۱۲۰۰ میکرومتر
۳۰۰ میکرومتر (حداکثر) ۱%
ضریب یکنواختی ۱.۷
تورم برگشت پذیر Na+ →H+ (max.) ۹%
وزن مخصوص (فرم Na+) ۱.۲۹
وزن حمل و نقل ۸۰۰-۸۴۰g/L
محلول احیا کننده آب نمک

محصولات مرتبط